Governors

The Governing Body

All governors are appointed for a 4 year term unless otherwise stated.

In addition we have nominated governors for all elements of the school development plan, SEND, head teacher performance management and would form an a discipline committee as needed. We also have a Finance and Resources Committee and Pupils Progress Committee.

Our Governors

LEA Governor (Nominated by LA, appointed by GB)

Helen Smith

Chair of Pupil Progress Committee, SEND link

Head Teacher at Manorfields Primary School

Date of appointment: 17/07/2022

Term ends: 17/07/2026

Co-opted Governors (appointed by governing body)

 

Mrs Sue Blagden (Chair)

Sits on Pupil Progress and Finance and Resources Committee, Safeguarding link

Date of appointment: 06/07/2021

Term ends 06/07/2025

Co-opted Governors (appointed by governing body)

Mrs Kelly Reppold (Vice Chair)

Chair of Finance and Resources Committee

Seconded to Research School

Date of appointment: 21/03/2023

Term ends 21/03/2027

 

 

Parent Governors (elected by parents)

Mr Charles MacKain-Bremner

Sits on Finance and Resources Committee, Health and Safety link

Date of appointment: 19/04/2023

Term ends: 19/04/2027

 

Parent Governors (elected by parents)

Mrs Helen Patterson

Sits on Pupil Progress Committee

Date of appointment: 06/07/2021

Term ends: 06/07/2025

Staff Governors (elected by staff)

Mrs Caryl Shephard

Sits on Pupil Progress Committee

Date of appointment: 05/09/2021

Term ends: 27/09/2026 

 

Staff Governors (elected by staff)

Mrs Mari Palmer (School Head Teacher)

Colin Palmer (husband) is a supply teacher

Sits on Pupil Progress and Finance and Resources Committee

Term ends: N/A

Clerk to the Governors:

Mrs Sonja Sedran

Foundation Governor:

Currently Vacant

Foundation Governor:

Reverend Cate Turner

Sits on Resources Committee

Date of Appointment: 20th October 2023